Return to Event list

ETP 11th Annual Conference 2022: A Net Zero Conference for Emerging Researchers

ETP 11th Annual Conference 2022: A Net Zero Conference for Emerging Researchers
ETP 11th Annual Conference 2022: A Net Zero Conference for Emerging Researchers
  • Date:
  • Location: Edinburgh/remote
  • Organiser: ETP

The ETP 11th Annual Conference 2022: A Net Zero Conference for Emerging Researchers is taking place on 1 November 2022

This event provides an opportunity for energy early career researchers to share their research and network with academics and industry. It will discuss topical issues in relation to the energy transition, as well as opportunities and challenges facing the journey to net zero carbon emissions. 

View the full event programme here

About ETP

ETP is an autonomous alliance of 14 independent Scottish HEIs providing world-class capability and resources in energy research and innovation. It works in strategic partnership with innovation translators, industry, and government to future-proof Scotland's position as a world-class centre of research excellence and globally competitive driving force in energy.

Confirmed speakers 

  • Kersti Berge, Director of Energy & Climate Change Directorate, Scottish Government 
  • Adrian Gillespie, Chief Executive, Scottish Enterprise 
  • Ragne Low, Interim Deputy Director Onshore Electricity Policy, Strategic Coordination and Energy Consents at the Directorate for Energy and Climate Change, Scottish Government
  • Dr Brian Sellar, Chancellor's Fellow, University of Edinburgh 

Programme

Programme - Tuesday 1 November 2022
Time (GMT) Activity
09:30 – 10:00 Registration
10:00 – 10:10

Welcome & Introduction
Stephen-Mark Williams
, Executive Director, ETP

Location: Pentland East

10:10 – 10:40

Keynote Speaker
Kersti Berge
, Director, Energy & Climate Change Directive, Scottish Government

Location: Pentland East

10:40 – 11:00 Networking Break
11:00 – 12:00

Parallel Sessions

A1: Heating and Cooling (location: Pentland East)

A2: Energy Systems (location: Pentland West) *in-person only*

A3: Transport (location: Salisbury) *in-person only*

A4: Solar (location: Prestonfield) *in-person only*

A5: Transition from Oil and Gas (location: Holyrood) *in-person only*

12:00 – 12:40 Lunch and Networking Break
12:40 – 13:00

Guest Speaker
Brian Sellar
, Chancellor’s Fellow, University of Edinburgh

Location: Pentland East

13:00 – 14:00

Parallel Sessions

B1: Bioenergy & Geothermal (location: Pentland East)

B2: Offshore (location: Pentland West) *in-person only*

B3: Energy Distribution and Infrastructure 1 (location: Salisbury) *in-person only*

B4: Batteries and Storage (location: Prestonfield) *in-person only*

B5: Energy Efficiency in Buildings 1 (location: Holyrood) *in-person only*

B6: Energy and Society 1 (location: Duddingston) *in-person only*

14:00 – 14:30

Guest Speaker
Adrian Gillespie
, Chief Executive, Scottish Enterprise

Location: Pentland East

14:30 – 15:00 Networking Break
15:00 – 16:00

Parallel Sessions

C1: Energy and Society 2 (location: Pentland East)

C2: Hydrogen (location: Pentland West) *in-person only*

C3: Energy Distribution and Infrastructure 2 (location: Salisbury) *in-person only*

C4: Materials (location: Prestonfield) *in-person only*

C5: Energy Efficiency in Buildings 2 (location: Holyrood) *in-person only*

C6: Wind (location: Duddingston) *in-person only*

16:00 – 16:15

Prize Giving and Closing Remarks

Location: Pentland East

16:20 – 17:20

3MT Session (ETP PhD students only)

Stephen-Mark Williams, Executive Director, ETP

Location: Pentland East

  *Note - Sessions A2 - A6, B2 – B6, C2 –C6 are only available for in-person delegates. All sessions will be available for on-demand viewing at a later date.
18:00 – 18:30

Drinks reception (invitation only)

Venue: St Trinneans Room, St Leonards Hall, University of Edinburgh
Pollock Halls, 18 Holyrood Park Rd, Edinburgh EH16 5AY

18:30 – 21:30

Dinner (invitation only)

Venue: St Trinneans Room, St Leonards Hall, University of Edinburgh
Pollock Halls, 18 Holyrood Park Rd, Edinburgh EH16 5AY

Dinner Speaker
Ragne Low
, Interim Deputy Director Onshore Electricity Policy, Strategic Coordination and Energy Consents at the Directorate for Energy and Climate Change, Scottish Government

Conference Information

Parallel Sessions

11:00 – 12:00 (GMT)

     

A1: Heating and Cooling

Name

Organisation

Presentation title

 

Miryam Essadik
Session winner

University of Glasgow

Defrosting Operation of a Flexible Heat Pump Cycle

 

Ahmed Eltayeb

University of the West of Scotland

Thermal Conductivity Enhancement of Fluids

 

Neha Mehta

University of Birmingham

Decarbonisation of Heat Using Heat Pumps: A Life Cycle Assessment Study

 

Mousa Zerai

University of Edinburgh

Intelligent Sustainable Heat Transformation

A2: Energy Systems

Name

Organisation

Presentation title

 

Orestis Angelidis
Session winner

University of Glasgow

District Heating and Cooling Networks with Decentralised Energy Substations: Opportunities and Barriers for Holistic Energy System Decarbonisation

 

Tesfu Gebremedhin

University of Strathclyde

System Modelling and Stability of "Net-Zero" Power Grid

 

Weronika Tadrak

Cardiff University

Evaluating the Potential of Scaling up of Individual Residential Smart Local Energy Systems to Community Scale Smart Local Energy System

 

Emily Chapman

University of Strathclyde

The Value of Offshore Wind-Derived Hydrogen to Scottish Energy Security

A3: Transport

Name

Organisation

Presentation title

 

Jenny Milne

University of Aberdeen

Rural Maas: Testing Transport technologies with Rural Stakeholders

 

Kathleen Davies
Session winner

University of Strathclyde

The Interaction Between the Scottish Government Transport Network Vision and Electrical Networks

 

Pat Langdon

Edinburgh Napier University

Project HEART: Hydrogen-Electric Autonomous Regional Transportation - A New Model of Sub-regional Aviation

A4: Solar

Name

Organisation

Presentation title

 

Shaoyang Wang

University of St Andrews

Triple Halide Wide Bandgap Perovskites for Efficient Indoor Photovoltaics

 

Lewis Osikibo Tamuno-Ibuomi
Session winner
Glasgow Caledonian University Optimising the Packing Efficiency of Building Integrated Concentrating Photovoltaic Systems for Improved Performance and Aesthetics
  Xiang Zhang KU Leuven On-site Data-driven Estimating of Dynamic Solar Gains: Embedding Grey and Black Box Modelling

A5: Transition from Oil and Gas

Name

Organisation

Presentation title

 

Racheal Adedokun

Robert Gordon University

Governance of Transition: Assessing Accountability and Transparency of Strategic Planning for Grid-based Renewable Energy Development in Nigeria

 

Jesus Arturo Regalado Ruiz de Chavez
Session winner

University of Aberdeen

Effects of Decline Rate Uncertainty and Financial Security Obligations on the Decision to Decommission Offshore Oil and Gas Installations: A UKCS Case Study

 

Sergi Arnau

University of Aberdeen

Barrier Qualification Chamber

 

Johnson Jimba

Heriot-Watt University

Experimental Investigation of Coriolis Meter Performance Under CCS Transport Conditions

13:00 – 14:00 (GMT)

     

B1: Bioenergy & Geothermal

Name

Organisation

Presentation title

 

Jakub Mularski

Wrocław University of Science and Technology

Development of a Zero-dimensional Biomass Ignition Model

 

Denzel Christopher Makepa

Chinhoyi University of Technology

Technoeconomic Analysis and Lifecycle Assessment of Biofuels Production from Microwave Assisted Pyrolysis of Pine Sawdust

 

Robert Sait-Stewart
Session winner

University of Strathclyde

An Integrated Kinetic Model to Evaluate the Quality and Composition of Syngas from the Supercritical Water Gasification of Wet Biomass

 

David Walls

University of Strathclyde

Exploring Mine Water Geothermal Potential in Clackmannanshire, Scotland

B2: Offshore

Name

Organisation

Presentation title

 

Alessio Genco

University of Dundee

Numerical Investigation of Offshore Rock Anchors Subject to the Horizontal Loading

 

Paul Kerr

University of Edinburgh

Screening Early Stage Conversion Technologies for Wave Energy Applications

 

Shuijin Li
Session winner

University of Dundee

Experiments and Computations of Wave Interaction with a Multi-unit Floating Offshore Wind Turbines

 

Arun Kumar

University of Dundee

Current Interaction with Nonlinear Shallow-water Waves

B3: Energy Distribution and Infrastructure 1

Name

Organisation

Presentation title

 

Samuel Hayward
Session winner

University of Edinburgh

Coordinating Smart Hybrid Distribution Transformers to Support Local Clean Energy Systems

 

Agatha Williams-Kelly

University of Edinburgh

Control and Design Requirements for Virtual Synchronous Machine Functionality in Modular Multi-level Converters

 

Charlie Shepherd

University of Dundee

Optimisation and Enhancement of the Uplift load-Displacement Response of Steel Grillages for Overhead Line Foundations

 

Liang Min

University of Glasgow

Operational Coordination of Electricity and Natural Gas Networks Considering Power-to-Gas Based on Symmetrical Semidefinite Programming

B4: Batteries and Storage

Name

Organisation

Presentation title

 

Albert Sola Vilalta
Session winner

University of Edinburgh

ADMM-based Unit and Time Decomposition for Price Arbitrage by Cooperative Price-Maker Electricity Storage Units

 

Fraser McCann

University of Strathclyde

Rethinking Energy Storage Materials

 

Carlos Fernandez

Robert Gordon University

MXene for Energy Storage Devices and Their Thermal Modelling Behaviour

 

Nagisa Sugishita

University of Edinburgh

Pre-trained Solution Methods for Unit Commitment

B5: Energy Efficiency in Buildings 1

Name

Organisation

Presentation title

 

Olufolake Olumogba
Session winner
Glasgow School of Art Relationship Between User Satisfaction and Carbon Footprints in Buildings

 

Corina Astrid Bagireanu

Edinburgh Napier University

Development of Net-zero Homes Using a Digital Twinned Building Performance Analysis

 

Antoine Reguis

Edinburgh Napier University

Connecting Scottish Public Buildings to Low Temperature Heat

 

Androniki Papathanasi

University of Edinburgh

An Interdisciplinary Energy Analysis and Modelling Towards Decarbonising Scotland’s Building Sector in a Virtual Multi-vector Energy Plant Model

B6: Energy and Society 1

Name

Organisation

Presentation title

 

Finlay Bain Kerr
Session winner

University of Strathclyde

Aligning Local Social and Economic Conditions to Net Zero: Just Development of Minewater Geothermal Energy

 

Elliott Woodhouse

University of Sheffield

Environmental Ethics and the Public Concern with "Tampering with Nature" in Response to Carbon Capture and Geoengineering

 

Jessica Hogan

University of St Andrews

What Makes Local Energy Projects Acceptable? Probing the Connection Between Ownership Structures and Community Acceptance

15:00 – 16:00 (GMT)

     

C1: Energy and Society 2

Name

Organisation

Presentation title

 

Simon Vakeva-Baird
Session winner

University College London

Combining Consultation Surveys, Qualitative Discussion and Quantitative Multi-criteria Decision-making Workshops to Engage Stakeholders Within The Design Process for Healthy Net-zero Whole Life Carbon Buildings

 

Huma Iqbal University of Edinburgh Multi-level Domestic Energy Management Using Second-life Battery Storage and PV Distributed Generation

 

Guanyu Yang

University College London

How Are Cooling Decisions Social? Evidence From a Survey on Office Cooling of Financial Employees in Southern China

 

Emma Korein

University of Delaware

Community Attitudes Regarding Procedural, Distributive and Recognition Justice Dimensions of Southern New England Offshore Wind Development

C2: Hydrogen

Name

Organisation

Presentation title

 

Haitian Chen

University of Strathclyde

Development of Carbon-based Catalysts for Upgrading Biogas to Low Carbon Fuels

 

Robert Price
Session winner

University of Strathclyde

Utilisation of Distillery Whisky Waste Streams as Feedstocks for Hydrogen Production: Direct Electrolysis of Biomass

 

Yihuai Zhang

University of Glasgow

Pore-scale Imaging of Hydrogen in Porous Media

C3: Energy Distribution & Infrastructure 2

Name

Organisation

Presentation title

  Arshad Syed Anwar Glasgow Caledonian University Strategic Assessment of the Technical and Economic impacts on Investment Decisions of Electric Grid Transmission Systems
  Mohamed Ahmed Numair Glasgow Caledonian University A Digital Twin for Future Distribution Networks with Smart Meter Data Driven Monitoring and Control
  Taimur Zaman University of Strathclyde Hybrid Adaptive Droop Control of LVDC Microgrid using Fractional Order SMC and Neural Networks
  Andreas Lindemann
Session winner
University of Edinburgh Who Decides Who pays? Understanding Governance of Energy Networks Through Transition Cost Allocation

C4: Materials

Name

Organisation

Presentation title

 

Sean William Douglas

University of Dundee

Ink Jet Printing of Particle-free Organometallic Platinum Ink for application in Dye Sensitised Solar Cells 

 

Ayushi Arora

University of Edinburgh

Photo Catalytic Oxidation for Water Treatment and Environmental Remediation

 

Marwa Moustafa Waly

Australian University and Glasgow Caledonian University

Sustainable Industrial Waste Management a Focus on Application of Constructed Wetlands Using Waste Materials 

 

Maciej Jozwik
Session winner

University of Dundee

Performance of Equivalent Maturity Low Carbon Concrete using Accelerated Curing

C5: Energy Efficiency in Buildings 2

Name

Organisation

Presentation title

 

Mahsa Sayfikar
Session winner

Heriot-Watt University

Occupancy Characterization in Non-domestic Dynamic Building Simulation

 

Robin Talbot

University of Brighton

Historic Churches and the Challenges Associated with Reaching Net-zero. Simulating Comfort From Radiant Heating Systems

 

Lesley Thomson

Heriot-Watt University

The Use of Real Energy Consumption Data in Characterising Resedential Energy Demand

 

Bo Han

Heriot-Watt University

Using ANN Technology to Determine Microclimate Parameters for NLS's Collections to Enable Energy Efficiency Improvements

C6: Wind

Name

Organisation

Presentation title

 

Emily Hird

University of Strathclyde

How Multilevel Modelling can Improve Ground Modelling for Offshore Wind Farms

 

Mary Atolagbe
Session winner

Robert Gordon University

Digitalization of Supply Chain in the Offshore Wind Sector

 

Nadir Ali Abdullah Al Shibli

University of Edinburgh

Design and Optimization of Low Speed, High-torque Switched Reluctance Machines for Wind Energy

ETP Poster Competition 2022 
 

The ETP Poster Competition 2022 is open to PhD students, with prizes available for the best academic poster. The competition is part of the ETP 11th Annual Conference taking place on 1 November which will feature a poster exhibition.

The prizes available are:

  • 1st prize £300
  • 2nd prize £200
  • 3rd prize £100

The winners of the competition will be announced on Tuesday 1 November at the conference. All winners will be contacted by email following the event.

The submissions to the ETP Poster Competition 2022 are:

Sectors who will find this event beneficial

PhD students, Early Career Researchers, academics, public sector, and industry. This event is free to attend.

Be social

Join the conversation and find updates about the conference on social media by using #ETPAC22.

#ETPAC21 is supported by our 14 partner universities: